• 0

09 Haziran 2017, 05:12 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor

Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının desteği ile yürütülmekte olan "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" kapsamında Manisalı kadın çiftçilerin girişimcilik eğitimleri başladı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının desteği ile yürütülmekte olan "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" kapsamında Manisalı kadın çiftçilerin girişimcilik eğitimleri başladı.
 
Program dahilinde Manisa'nın da aralarında bulunduğu seçilmiş 16 ildeki kadın çiftçilere istihdama yönelik sertifikalı 32 saat süreli "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri" verilecek.
 
Projeye ilişkin açıklamalarda bulunan Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili İsmail Kaya, "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca kırsalda kadın girişimciliğinin özendirilmesi, desteklenmesi ve yatırım imkânlarının geliştirilmesi, uygulanabilecek girişimci kadın çiftçi projelerinin hayata geçirilmesi ile kırsalda kadın girişimciliğinin artırılması amacıyla 2015 yılında "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım" projesi kapsamında "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" başlatılmıştır. Program kapsamında 2017 yılında da seçilmiş 16 ilde Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor projesi ile kırsal alanda yaşayan ve yoğun olarak tarımın içinde yer alan genç kadınlara yönelik faaliyetler düzenlenmektedir. Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı ile Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Batman, Bursa, Çorum, Erzincan, Giresun, Kahramanmaraş, Kars, Manisa, Mersin, Niğde, Osmaniye, Samsun ve Tokat illerindeki kadın çiftçilere istihdama yönelik sertifikalı 32 saat süreli uygulamalı girişimcilik eğitimleri verilecek, eğitim alan kadınlar tarafından hazırlanan ve dereceye giren projelerin hayata geçirilmesi sağlanacaktır.
 
Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzce proje kapsamında 12 ilçeden katılım sağlayan 18-40 yaş arasındaki 67 kadın çiftçimizin 27-30 Mart, 3-6 Nisan, 10-13 Nisan tarihleri arasında günde 8 saat olmak üzere girişimcilik eğitimlerine başlanılmıştır. Eğitimlere katılan üreticilerimizin ulaşım ve konaklama gibi tüm masrafları İl Müdürlüğümüzce karşılanmaktadır. Bu çalışma ile üretici ve girişimci ruha sahip kadınları bilgilendirmek, uygulanabilecek projelerinin hayata geçirilmesinde etkinliklerini artırarak tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarmak hedeflenmektedir.
 
Eğitimlerin sonrasında kadın çiftçilerimiz tarafından projeler hazırlanacak, İl jürisinin değerlendirmesi sonrasında dereceye giren ilk 3 projeye (birinciye 3 bin TL, ikinciye 2 bin TL, üçüncüye bin TL) teşvik ödülü verilecektir. Dereceye giren projeler Türkiye finali değerlendirmesi için Bakanlığımıza gönderilecektir" dedi.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]