• 0

06 Şubat 2019, 22:49 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Vali Dr. Ozan Balcı, 'Öncelik hayatın, öncelik yayanın'

Vali Dr. Ozan Balcı, 'Öncelik hayatın, öncelik yayanın'

Vali Dr. Ozan Balcı, İçişleri Bakanlığı tarafından, 81 ilde eş zamanlı olarak trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla başlatılan eyleme katıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Gaziosmanpaşa Bulvarında İl Emniyet Müdürü Göksal Topaloğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, öğrenciler, vatandaşlar ve trafik ekiplerinin katıldığı eylemde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, vatandaşların yolun karşısına geçerken dikkatsizlik ve basit kazalarda yaralanmaları, hayatını kaybetmeleri gibi olayların önüne geçmek için uygulamalara ağırlık verilmeye devam edileceğini söyledi.
 
Vali Dr. Ozan Balcı, 2019 yılının İçişleri Bakanı  Süleyman Soylu’nun öncülüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğünün organizesi ile 'Yaya Öncelikli Trafik' yılı ilan edildiğini belirterek, genel sloganımızda “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın.” Buradaki temel felsefe insanı merkeze koymak, insan odaklı düşünmek, insanın yüreğine dokunmak. İnsanımızı önemsiyoruz. Her insan ayrı bir değer, her biri ayrı kıymetli. Onların parmaklarının bile kanamasını istemiyoruz. Onlar bizim canımız ciğerimiz. Bir insanımızın bile trafikten dolayı mağdur olmasını istemiyoruz. Bu projenin ana gayesi bu.“ dedi.
 
 
Son yıllarda duble yolların yapılması, ülkenin zenginleşmesi, trafik bilincinin artmasıyla beraber yayaların bilincinin de daha çok arttığına dikkat çeken Vali Dr. Ozan Balcı, şunları söyledi.
 
“Bilincin artmasıyla beraber, insanımız daha az yaralanıyor, daha az hayatını kaybediyor. Fakat problem tamamen de çözüldü denemez. Yine çeşitli sebeplerden, dikkatsizlikten, sürücü hatalarından dolayı trafik kazalarında insanlarımız yaralanabiliyor, ölebiliyor, maddi hasar meydana gelebiliyor. Biz hem ülkemizin kaynaklarına sahip çıkmak, maddi kaynaklarının zayi olmasını engellemek istiyoruz, hem de canımız ciğerimiz insanlarımızın zarara girmesini istemiyoruz. Onların trafik kazalarında basit dikkatsizliklerden dolayı yaralanmalarına, hayatlarını kaybetmelerine gönlümüz razı değil. Bu yüzden İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun liderliğinde Emniyet Genel Müdürlüğümüz bütün Türkiye’de Valilikler, tüm kamu kurum ve kuruluşları bu sene yaya öncelikli trafik yılı konsepti adı altında ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’’ sloganıyla eylem yapıyoruz. Bugün Tokat ilimizde yaklaşık 52 noktada,  17 emniyet ekibimiz,  112 personelle de bu eylemi gerçekleştiriyoruz. Buradan tüm Tokatlı hemşerilerimize de bu senenin “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” olduğunu ilan ediyoruz. Öncelik yayanın. Tüm sürücülere de şunu belirtmek istiyorum trafikte öncelik yayanın. Bu bizim kültürümüzde de var, tabiatımızda da var. Zaten bunu da ziyadesiyle yapıyorlar. Tokatlı hemşerilerimizin trafik kurallarına uyduğunu da görüyorum. Bunu da memnuniyetle karşılıyorum. Örneğin emniyet kemeri bağlama konusunda Türkiye’nin sayılı illerinden biriyiz. Bu konuda gerekli hassasiyeti gösterdi vatandaşlarımız. Vatandaşlarımız iyinin, güzelin, doğrunun ne olduğunu biliyorlar. Bu eylemi burada bugün hep beraber yapacağız. Temennimiz, isteğimiz hiçbir insanımızın, ne yaralanması, ne de hayatını kaybetmesi. Buna gönlümüz razı değil. Aynı zamanda da ülke servetinin zayi olmasını istemiyoruz. Bizde devlet olarak, devletimizin kurumları olarak İçişleri Bakanlığımızın başlattığı bu projeye destek veriyoruz. Yıl boyunca da bu etkinliğe destek vereceğiz. İnşallah hayırlı uğurlu olur.” dedi.
 
Vali Balcı, sürücülere broşür dağıtarak yaya geçitleri konusunda uyarılarda bulundu. Yaya geçidini kullanarak yolun karşısına geçen Vali Dr. Ozan Balcı ve beraberindekileri izleyen vatandaşlar ve öğrenciler şoförleri alkışladı. Öğrencilere eylem sonrasında kırmızı düdük dağıtıldı.
 
Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan yayalara yönelik devrim niteliğinde bir adım atıldı. Yapılan düzenleme ile "Yaya Öncelikli Trafik" anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenlemeyle artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlayacak ve buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa "ilk geçiş hakkını vermesi" zorunlu hale getirildi.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]