• 0

09 Haziran 2017, 05:16 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

Aslan, Halk Yürütmeyi Seçecek

Aslan, Halk Yürütmeyi Seçecek

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin, Parlamenter sistem gibi demokratik bir yapıya sahip olduğunu söyleyen AK Parti Tokat Milletvekili Aslan, "Bu sistemde farklı olarak halkın meclisi seçtiği gibi yürütmenin başını da seçecek" dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

16 Nisan'da yapılacak olan referandum oylamasına sayılı günler kala AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan beraberinde İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer ile birlikte Tokat merkeze bağlı köylerde çalışmalarına hız kesmeden devam ediyorlar.
 
Tokat merkeze bağlı Ormanbeyli, Gözova, Difoy ve Bakışlı köylerinde vatandaşlarla bir araya gelen AK Partili Aslan, yeni sistemle birlikte siyasi ve ekonomik istikrarın güçleneceğini, vesayet odaklarının da ortadan kaldırılacağını söyledi.
 
HALK YÜRÜTMEYİ SEÇECEK
Aslan, "18 Maddeden ibaret bir anayasa değişikliği var. Bu yasama, yürütme ve yargıya ilişkin bir takım düzenlemeler içermesine rağmen ana omurgasını sistem değişikliği oluşturuyor. Parlamenter sistem halkın yasamayı seçtiği, yasamanın içinden de yürütmeyi seçtiği bir sistem. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ise parlamenter sistemden farklı olarak halkın meclisi seçtiği gibi yürütmenin başını kendisi seçtiği bir sistem. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde yürütmeyi doğrudan halk seçecek, hükümetin ve devletin başı olan cumhurbaşkanı parlamenter sistemde olduğu gibi meclise değil doğrudan halka karşı sorumlu olacak" dedi.
 
VESAYET ODAKLARI ORTADAN KALKACAK
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin, Parlamenter Sistem gibi demokratik bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Aslan, "Türkiye'deki parlamenter sistemin getirdiği çift başlılığı ortadan kaldırıp, tek başlı hale getirmek için cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiliyor. Kalıcı istikrar için böyle bir değişikliğe ihtiyaç vardır. Bir ülkenin gelişmesinin en önemli nedeni siyasi istikrarla birlikte sağlanacak ekonomik istikrardır. Ülkede sıkça siyasi krizler oluyor, hükümet kurulamıyor, seçimlere gidiliyorsa o ülkede ekonomik istikrarda sağlanamaz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle siyasi istikrar kalıcı hale gelecek ve Türkiye büyümeye devam edecek. Cumhurbaşkanıyla başbakan arasında yaşanan sorunlar ülkeyi ekonomik ve siyasi anlamda büyük bedeller ödettiğini hepimiz geçmişten biliyoruz. Yeni sistemin en büyük avantajlarından birisi 1961 ve 1982 anayasalarıyla beraber getirilmiş olan milletin iradesini halktan yetki almayarak belirlenen vesayet odaklarının ortadan kaldırılması olacaktır" diye konuştu.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]