• 0

09 Haziran 2017, 05:12 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

İstihdam Seferberliği Hedef 10 Bin Kişi

İstihdam Seferberliği Hedef 10 Bin Kişi

Tokat'ta "İstihdam Seferberliği" çerçevesinde iki aylık süreçte 2 bin 900 kişinin sigortalı olarak işe başladığı bildirildi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Yüksek Planlama Kurulu’nun (YPK) "Köylerin Altyapısının Desteklenmesi Projesi" (KÖYDES)'e  ilişkin, 16 Mart 2017 tarih ve 2017/5 sayılı YPK kararı ile, Tokat'a 2017 yılı KÖYDES faaliyetleri için 25 Milyon 278 bin 887 TL ödenek tahsis edildiği bildirildi.
 
Vali Cevdet Can, Köylerin Altyapısının Desteklenmesi Projesi (KÖYDES) 2017 yılı programıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Şehir altyapısında ne varsa köy altyapısında da onların olacağını dile getiren Vali Can, “Köylerimizin ihtiyacı olan yol, içme suyu, kanalizasyon, park, kilit parke” gibi beş ana konuda bir hayli mesafe aldık. Altıncı hedefimiz üretimi artırmak. Tarımsal sulamayı tamamlayıp bunu da başaracağız” dedi. 
 
Vali Cevdet Can şöyle konuştu:
 
"İÇME SUYU OLMAYAN KÖY YOK"
"2005 yılından 2016 yılına kadar 11 yılda 135 milyon TL para gelmişti Tokat’a. Bu para, Özel İdare bütçesi dışında sadece KÖYDES kapsamında kullanılan paradır. Bu parada öncelik içme sularına verildi. KÖYDES’in öncelikli amacı susuz köy kalmamasıydı. Tokat’ta içme suyu olmayan köyümüz yok. İki köyümüzde kaynak yetersizliğinden dolayı su sorunu söz konusu. Bazı köylerimizde de kaliteli su noktasında birtakım sıkıntılar yaşanabiliyor. Onları da yeni kaynaklarla, sondajlarla ortadan kaldırmaya çalışıyoruz.  Çok şükür Tokat’ta 12 yıldır içme suyu konusunda büyük mesafe aldık. KÖYDES ilk defa programa başladığında bunun sloganı şuydu: 'Şehir altyapılarında ne varsa köylerde de o altyapı olacak' Şehirlerde yol, içme suyu, kanalizasyon, kilit parke, çocuk oyun alanları sorunu yok. 2014’te göreve geldiğimizde biz de bunu bu şekilde gündeme getirdik. Çok mesafe aldık bu bakımdan. Bu 5 temel sorunu ortadan kaldırdıktan sonra ise 6. hedefimiz olan üretimi artırmaya, yani küçük ve büyük tarım sulamalarına yöneleceğiz.
 
Stabilize köy yolu kavramını ortadan kaldırmayı hedeflerimiz arasına koymuştuk. Bu sene başlamak kaydıyla artık tüm köy yolları sıcak asfaltla kaplanacak. Biz buna bir sene önce Ballıca Mağarası yolu asfaltlamasıyla başladık. Yedi kilometre asfalt yaptık. Artık köy yolu deyince akla asfalt yol gelecek. Çünkü ulaşım demek medeniyet demektir. ‘2017 yılı bir milat olacak ve tüm köy yolları sıcak asfalt olacak’ diye Sayın Başbakanımız ve İçişleri Bakanımız da ifade etti. YPK ‘da bu çerçevede karar aldı bu yıl. 11 yılda gelen para dikkat ederseniz 135 Milyon TL. Ortalama 13 Milyon TL düşüyor yıllara göre. Bu yıl ilk defa KÖYDES’ten Tokat’a 25 Milyon 278 bin 887 TL para geldi.
 
"BÜTÇENİN YARISINI YOLLARA AYIRDIK"
Türkiye’de 51 tane Özel İdare var. Yaklaşık 900 milyon TL toplam paradan 51 tane Özel İdare’ye 25 Milyon 300 Bin TL para düştü. YPK ikinci bir dilim daha gönderecek. 800 Milyon TL daha 51 Özel İdare’ye bölüştürülecek ve 23 Milyon TL civarında bir para daha gelecek. Dolayısıyla biz de sıcak asfaltın kilometresini çoğaltacağız. 2017 bizim yol yılımız olacak. Yol altyapısına en çok para ayırdığımız yıl olacak. Bu sene Özel İdare bütçemizin yarıya yakınını Cumhuriyet tarihinde ilk defa yola ayırdık.
 
DOKAP üzerinden turizm yollarına da ağırlık veriyoruz. Yayla yollarının standardını yükselteceğiz. Yaylalarımızı turizme kazandıracağız. Ayrıca inanç merkezlerimizin de yollarını yapıyoruz. Keçeci Baba yolunu yaptık. Bu sene Aziz Baba Türbesi’nin yolunu da tamamlayacağız. Bizim saha çalışmalarımız var. Ankara, İzmir, Bursa ve İstanbul’daki Tokat dernekleri ile toplantılar yaptık. Oradaki emeklilerden, köylerinde yaşamak isteyip de şehirde yaşamak zorunda kalanlar var. Özellikle mayıs ayında gelip kasımda giden Tokatlılar var. 1 milyon 800 bin Tokatlı var Türkiye nüfusuna kayıtlı. Bunun 3’te 2’si dışarıda yaşıyor. Türkiye’de Tokat, nüfus sıralaması bakımından 34. sırada. Yani şuan Tokat 30 büyükşehirden sonra ilk büyükşehir yapılacak iller arasında ilk 4’ün içerisinde yer alıyor.
 
"TERSİNE GÖÇ BAŞLAYACAK"
Büyükşehir olduğumuz zaman istiyoruz ki artık dışarıda yaşayan Tokatlı buraya kısa süreliğine değil, sürekli olarak gelsin. İşte bunun önündeki en büyük engel yol. Bu durumda bize şunu gösterdi. Demek ki biz bütün köy yollarını iyi sıcak asfalt yaparsak ve aynı büyük şehirlerde olduğu gibi tarifeli otobüs koyarsak bu nüfus tekrar geri döner.
 
İlk 25 yılda 800 bin nüfus öngörüyoruz. Bu nüfus Tokat’a gelecek. İnşallah 2020 itibariyle bu şekilde gidersek, köylerden il ve ilçe merkezlerine minibüslerin çalıştığı bir Tokat bizim hayalimiz."
 
2 KİŞİDEN BİRİ TARIMLA UĞRAŞIYOR
Türkiye ortalamasında her dört kişiden birinin tarımla uğraştığını belirten Vali Can, “Tokat’ta ise her iki kişiden birisi tarımla uğraşıyor. Dolayısıyla Tokat’ın kalkınmasında tarım çok önemli bir yere sahip. Tarımsal verimliliği artırmaya ve daha yüksek gelir getiren ürünler üretmeye mecburuz. Bu bağlamda Niksar Erbaa Ovası’na yeni kavak dikimini yasaklıyoruz. Mevcut kavaklar da bölgede seracığın yaygınlaşmasıyla kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Ayrıca ‘1 Bölge 1 Ürün’ ve ‘Mülkiyette Birlik Değil Hizmette Birlik’ anlayışını getiriyoruz. Her bölge için en fazla gelir getiren ürünler belirlenecek ve herkes aynı bölgede aynı ürünü ekecek” diye konuştu.
 
“İstihdam Seferberliği” çerçevesinde Tokat’taki son duruma ilişkin bilgiler veren Vali Can, “Tokat’ta 2017 yıl sonu itibariyle 10 bin istihdam olarak hedefimizi belirlemiştik. Bugün itibariyle iki aylık süreçte 2 bin 900 kişi sigortalı olarak işe başladı ilimizde. Allah’ın izniyle hedefimize ulaşacağız” dedi. Toplantının sonunda basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Vali Can, “Buranın asıl sahibi sizlersiniz. Kapımız, gönlümüz sizlere her zaman açık. Gördüğünüz aksaklıkları ve fikirlerinizi bize her zaman bildirebilirsiniz” ifadelerini kullandı.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]