• 0

18 Eylül 2019, 16:24 - Anasayfa // SAĞLIK Haberi yazdır

Şap hastalığı aşı kampanyası başladı

Şap hastalığı aşı kampanyası başladı

Tokat'ta Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Programı kapsamında sonbahar dönemi Şap Aşı Kampanyası başladı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, “Buzağı desteklemesinde de şap aşısı yapılmış olma zorunluğu vardır” dedi.
 
 
Kampanya hakkında bilgi veren Orhan Şahin, “İlimizde 2019 yılı Sonbahar Dönemi Şap Aşı Kampanyası 2 Eylül de başlamış olup 15 Kasım 2019 tarihine kadar devam edecektir.
Kampanya kapsamında 285.311 büyükbaş hayvana şap aşısı uygulanacaktır. Programın yüzde 100 tamamlanması için gerekli tüm tedbirleri almış bulunmaktayız. Aşı ekiplerimiz İl merkezi ve ilçelerimizde düzenli olarak aşılama çalışması yapmaktadır” şeklinde konuştu.
 
Şah hastalığı ile mücadelede dikkat çeken Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, “Bilindiği gibi şap hastalığı büyükbaş hayvanlarda ölümlere ve önemli ekonomik kayıplara sebebiyet vermektedir. Hayvan hastalıkları ile mücadelede en önemli, etkili ve ucuz mücadele yolu koruyucu hekimliktir. Şap hastalığı başta olmak üzere birçok hastalıkla mücadele için aşılama programlarımız devam etmektedir. Şap aşısını yılda 2 sefer olmak üzere (İlkbahar ve Sonbahar döneminde) tüm büyükbaş hayvanlara uygulamaktayız” dedi.
 
Orhan Şahin açıklamalarında şu hususlara dikkat çekti: “Hayvan Hareketleri Genelgesi gereği il dışı hayvan sevklerinde şap aşısı yapılma zorunluluğu bulunmaktadır. Buzağı desteklemesinde de şap aşısı yapılmış olma zorunluğu vardır. Ayrıca aşı yaptırmayanlar hakkında 5996 sayılı kanun gereği idari ceza uygulanmaktadır.
 
İlimizde şap hastalığının görülmemesi ve yetiştiricilerimizin mağdur olmamaları için gerekli hassasiyeti göstermelerini, haber verildiğinde hayvanlarını işletmelerinde hazır bulundurarak hayvanlarına aşılarını yaptırmalarını, işletmelerine gelen resmi görevlilere gerekli kolaylığı sağlamalarını önemle duyuruyorum."
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SAĞLIK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.039 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]