• 0

07 Mart 2020, 12:35 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

Susar, 'Kadına şiddet tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır'

Susar, 'Kadına şiddet tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır'

MHP Tokat İl Kadın Kolları Başkanı Dürdane Susar, 'Kadına şiddet tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır'. dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Günümüzde toplumda yaşanan ekonomik ve sosyal sıkıntıların en çok kadınlar tarafından yaşandığını ifade eden MHP Tokat İl Kadın Kolları Başkanı Dürdane Susar, “Kadınlar, hayatın ağır yüklerini taşıyan, elinin emeğini gözünün nuru ile birleştiren, küçük yüreğine koskoca sevgiler sığdıran, güçsüz bedenlerin güçlü kahramanlarıdır” dedi.
 
YOKSULLUK EN ÇOK KADINI ETKİLER
 
MHP Tokat İl Kadın Kolları Başkanı Dürdane Susar, 8 Mart Dünya Kadın Hakları günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Dünya kadın hakları vesilesi ile tüm kadınlarımızın bu anlamlı gününü kutluyor, saygı ve hürmetle selamlıyorum. Kadın bir anadır. Günümüz toplumunda yaşanan ekonomik ve sosyal sıkıntıları en çok yüreğinde o hisseder. Yani Kadın Hakkı dediğimizde sadece onun sıkıntıları yoktur. Aynı zamanda aile bireylerinin her birinin sıkıntısını o yüreğinde hisseder. Gizli gizli ağlar, fakat kimseye hissettirmez. Kadın Hakkı bu açıdan toplumsal bir haktır, hukuktur” ifadelerini kullandı.
 
 
TÜRK HATUNU KAĞAN’IN YANINDADIR
 
Kadın haklarının dünyada kolay elde edilmediğini, buna karşılık Türk töresinde, kadim kültüründe bin yıllara varan bir hukukun olduğunu kaydeden Dürdane Susar, “Kadınların cadı olarak kabul edildiği, ötelendiği, itildiği ve yok sayıldığı devirlerde Türk Hatunu, Kağan’ın yanındaydı. Türk Kadını hem yönetimde hem de üretimde eşinin yanındaydı. Böyle kadim bir kültürün sahibi Türklüğün bir evladı olmanın onurunu yaşıyorum” şeklinde konuştu.
 
KADIN ELİ DEĞMEK
 
Kadının ilerlemesi sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın sorunu olmadığını anlatan Susar, “Kadının ilerlemesi toplumun ilerlemesidir, kadının üretime katılması toplumun büyümesidir. Türkçemizde “kadın eli değmek” diye bir deyim var. Bir yerde düzen, ahenk ve estetik bakımından olumlu bir değişim tespit ettiğimiz zaman “buraya kadın eli değmiş” deriz. Aslında, kadın eli değen yere, yalnızca temizlik ve düzen gelmez. Güzellik ve nezaket, incelik ve duyarlık da gelir. Çünkü kadın eli, adeta sihirlidir” dedi.

Günümüzde kadına karşı şiddetin boyutunun arttığını ve tedavi edilmesi gereken bir hastalık haline dönüştüğünü belirten MHP Tokat İl Kadın Kolları Başkanı Dürdane Susar açıklamasında şu görüşlere yer verdi.
 
KADINA ŞİDDET MARUZ GÖRÜLEMEZ
 
“Ülkemizde cinsiyetler arası eşitsizliğin yaygın olduğu ortadadır. Son yıllarda artan kadına karşı şiddet toplumsal bir yara olarak karşımızda duruyor. Şiddetin engellenmesi durumunda onarılmaz toplumsal yararlar açacaktır. Kadının çalışma hayatına girerek üretimin bir parçası olması, yönetimde olması büyük bir kazanımdır. Bu kazanım sadece demokrasimizi güçlendirmemekte aynı zamanda toplumsal ahengimizi de ortaya koymaktadır.

Osmanlıdan günümüze bu çeşitlilik ve kimlik zenginliğini yaşayan ülkemizde kadınlar,    erkeklerle birlikte sosyo-kültürel, siyasal tarihimizin inşa ve ihyasında büyük roller üstlenmişlerdir.
 
Unutulmamalıdır ki,  istiklal savaşının Nene Hatun’u, Halide Edip Adıvar’ı, Halime Çavuş’u bizim kadınlarımızdır. Tarih bu konuda bize şöyle seslenir; Kadının müdahil olmadığı, kafasında yer bulmadığı, hiçbir sosyo-kültürel ve siyasal hareket başarıyı yakalayamaz.”
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]