• 0

03 Temmuz 2020, 18:11 - Anasayfa // Sulusaray Haberi yazdır

Balcı, Geleneksel Yaşam Müzesi ve Kültür Evi'nin açılışına katıldı

Balcı, Geleneksel Yaşam Müzesi ve Kültür Evi'nin açılışına katıldı

Vali Dr. Ozan Balcı Sulusaray Kaymakamlığınca oluşturulan, ilçede tarım alanlarında ve vatandaşların kullandığı eski eşyalardan oluşan 'Geleneksel Yaşam Müzesi ve Kültür Evi'nin açılışına katıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Kültür müzesinin kaybolmaya yüz tutan kültürel eşyalardan oluştuğunu söyleyen Sulusaray Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar “Gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla yoğun çabalar harcanarak Geleneksel Yaşam Müzesi ve Kültür Evi oluşturuldu. Geleneksel Yaşam Müzesi ve Kültür Evinde ilçe merkezinden ve 14 köyden insanların hayatında iz bırakan küpler, mutfak ve tarım aletleri, radyolar, aydınlatma ve ısıtma amaçlı olarak kullanılmış olan lüks lambaları, av tüfekleri, dokuma makineleri, beşikler, kağnılar, telefonlar, bozuk paralar, traktörler, faytonlar, müzik aletleri, çamaşır makineleri ve teraziler olmak üzere yaklaşık 800 parça eser bağış yoluyla toplanarak Sulusaray Kaymakamlığı tarafından İlçe Merkezinde oluşturulan Geleneksel Yaşam Müzesinde sergilenmekte.  Geleneksel Yaşam Müzesinde eserlerin sergilenmesinin yanı sıra oluşturulan Kültür Evinde öğrencilerin müze kütüphanesinden seçmiş oldukları eserleri okuyarak zamanı verimli geçirmeleri, Kurum ve Halk toplantıların yapılabileceği bir alan bulunuyor.’’ dedi.
 
 
Kaymakam Ahmet Vezir Baycar’ın ardından konuşmasını gerçekleştiren Vali Dr. Ozan Balcı Emeği geçenlere teşekkür ederek, “Geleneksel Yaşam Müzesi ve Kültür Evinin açılmasından duyduğum mutluluğumu ifade etmek istiyorum. Emek verilmiş ve çok güzel bir iş yapılmış. Emeği geçen başta ilçe Kaymakamımız olmak üzere, Belediye Başkanımıza, daire amirlerimize destek veren bütün Sulusaraylı hemşerilerime tek tek yürekten teşekkür etmek istiyorum.” dedi.
 
Çekerek Projesi Bittiğinde Artova, Yeşilyurt, Sulusaray İlçelerimiz İhya Olacak
 
Vali Dr. Ozan Balcı ayrıca konuşmasında Çekerek projesinin devam ettiğini ve tamamlandığında bölge ekonominse büyük katkı sağlayacağını ifade ederek, “Burası aslında Çekerek Havzası. Burada bir numaralı geçim kaynağı Tarım. Bildiğiniz üzere Çekerek Havzası projesi var. Ben bunun gerçekleşeceğini de düşünüyorum. Tarımdan altyapıya, kültürden sanata, üstyapıya kadar hayatın ve yaşamın her alanında büyük dev bir proje yürüyecek. Şu anda proje aşamasında ve geliştiriliyor. İnşallah en kısa zamanda da gerçekleştirileceğine inanıyorum. O zaman Tokat’ı ilgilendiren kısmı ile Artova, Sulusaray Yeşilyurt ilçelerimiz ihya olmuş olacak Allahın izniyle. En önemlisi de Tarım. Göletler ve barajların bitmesi ile Çiftçimiz köylümüz esnafımız daha çok zenginleşecek. Bu sizin bir numaralı hedefiniz kültürel ve sanatsal yaşam, altyapı, üstyapı, kısacası insan yaşamına değer katma anlamında çok güzel işler olacağına yürekten inanıyorum.” dedi.
 
Vali Dr. Ozan Balcı, “Hepinize teşekkür ediyorum. Bu güzel tesisin açılmasında emeği geçen Kaymakamımız başta olmak üzere ekip arkadaşlarına, belediye başkanımıza, il genel meclis üyelerimize, daire amirlerimize ve hepsinden önemlisi Sulusaraylı hemşerilerime ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” diyerek sözlerini son verdi.
 
 
Konuşmaların ardından Müzenin açılışını gerçekleştiren Vali Dr. Ozan Balcı,  300 yıl öncesinden günümüze kadar kullanılan araç, gereç ve kültürel yaşama ait eserlerin bulunduğu müzeyi gezdi. Açılışa Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra Sulusaray Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar,  Sulusaray Belediye Başkanı Necmettin Coruk, İl Özel İdare Genel Sekreteri Recep Gökçe, daire amirleri ile vatandaşlar katıldı.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sulusaray Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.055 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]