• 0

09 Haziran 2017, 05:10 - Anasayfa // SAĞLIK Haberi yazdır

Sağlıklı İçme Suyu Seferberliği

Sağlıklı İçme Suyu Seferberliği

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cihat Zülfüoğulları, içme kullanma sularından kontrol ve denetim analizlerini yapmak üzere numuneler alındığını, Analiz sonuçlarını Yerel İdarelere ve Muhtarlıklara gerekli tedbirleri almak üzere gönderdiklerini söyledi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cihat Zülfüoğulları, Halk Sağlığı Müdürlüğünün toplum sağlığını korumak için birçok çalışmaları bulunduğu bunlardan en önemli çalışmalardan bir tanesinin de insanlara sağlıklı ve içilebilir su kullanımını sağlamak olduğunu söyledi.
 
Dr. Zülfüoğulları, bu kapsamda, Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından İnsani Tüketim Amaçlı Sular hakkındaki Yönetmelik gereği, Tokat genelindeki tüm yerleşim yerlerinde yaşayan insanların kullandığı içme kullanma sularından kontrol ve denetim analizlerini yapmak üzere numuneler alındığını söyledi.
 
Alınan su numunelerinin kontrol analizleri için Tokat Halk sağlığı laboratuvarında, denetim izleme analizlerinin ise Samsun halk sağlığı laboratuvarında yapıldığını belirten Halk Sağlığı İl Müdürü, Analiz sonuçlarını Yerel İdarelere ve Muhtarlıklara gerekli tedbirleri almak üzere gönderdiklerini belirtti.
 
Dr. Zülfüoğulları içme kullanma sularında suyun dezenfeksiyonunda kullanılan klorlu bileşiklerin önemi hakkında açıklamalarda bulundu. İçme sularında suyun kaynağında temiz olmasının esas olduğunu söyleyen Dr. Zülfüoğulları, ancak su kaynaktan çıkıp tüketici musluğuna varıncaya kadar kaptaj depo ve isale hatlarından geçtiğini dolayısıyla kaynakta temiz olsa bile tüketiciye ulaşıncaya kadar birtakım kirliliğe sebep olan durumlarla karşılaşma ihtimalleri olacağını belirtti.
 
İÇME SUYU KLORLANMALI
Bundan dolayı suyun depolarda mutlaka klorlanması gerektiğini söyleyen Zülfüoğulları, “Klor içme suyunda 0,2-0,5 ppM aralığında olması gerekir. Bu değerler arasındaki klorun insan sağlığına herhangi bir olumsuz etkisi olmaz. Hatta suların güven içerisinde kullanılması için klorlanması gerekir. Klorlamanın yapılmaması halinde ise suların kirlenme ihtimali yüksektir. Kirlenen suların tüketilmesi halinde başta bulaşıcı hastalıklar olmak üzere birçok hastalığa sebep olabilir” diye konuştu.
 
KÖYLERDE SAĞLIKLI SU EĞİTİMİ
Dr. Zülfüoğulları, ayrıca halka sağlıklı su sağlamak ve halkı bilgilendirmek için 2017 yılını eğitim yılı olarak ilan ettiklerini ve eğitimlere köylerden başlandığını belirterek yıl sonuna kadar İl genelindeki tüm köylere gidilerek başta muhtarlar olmak üzere tüm halka yönelik bilgilendirme broşürleri dağıtıldığını, bu çalışmaların İl Merkezi ve köylerinde Çevre ve Çalışan Sağlığı Şubesi personellerince, ilçelerde ise Toplum Sağlığı merkezleri personelleri tarafından yapılacağını söyledi.

Kaynak/Tokathaber/Sırrı Sürer
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SAĞLIK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]