• 0

09 Haziran 2017, 05:12 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Proje Getirin İşbirliği Yapalım

Proje Getirin İşbirliği Yapalım

Tokat Valiliği, İl Özel İdaresi ve GOÜ işbirliğiyle dün dağıtılan 300 bin sebze fidesi töreninde konuşan Vali Cevdet Can, "Üniversitemizle işbirliği içerisinde çalışmalara devam edeceğiz. Tabi bu konuda teklifin mutlaka üniversitemizden gelmesi lazım. Teklif gelsin, kaynaklarımızı birleştirelim, iletişimi sağlayalım. Ondan sonra istişare ve işbirliği yapalım irademizi ortaya koyup iyi işi ortaya çıkartalım. Bu, bütün alanlar için geçerli. Bununla alakalı açık çek veriyorum" dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat'ta hazır sebze üretimini yaygınlaştırmak ve özel sektörü bu konuda teşvik etmek maksadıyla Tokat Valiliği, İl Özel İdaresi ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi tarafından 3 yıl önce başlatılan proje kapsamında 2017 hedefi 1 buçuk milyon yaş sebze fidesi dağıtımı olan projede bu yıl dağıtılan 300 bin sebze fidesinin ardından dün de 300 bin sebze fidesi dağıtımı gerçekleştirildi.
 

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Yerleşkesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Uygulama Alanı'nda sebze fidesi dağıtım töreni Tokat Valisi Cevdet Can, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Tokat İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hidayet Arıkan, Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Havva Sabuncuoğlu, GOÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Sebze Yetiştiriciliği ve Islahı Anabilim Dalından Prof. Dr. Naif Gebeloğlu ve çok sayıda çiftçinin katılımıyla dün gerçekleştirildi.
 
PROF. DR. GEBELOĞLU: 2017 HEDEFİMİZ 1,5 MİLYON YAŞ SEBZE FİDESİ DAĞITMAK
Sebze fidanı dağıtım töreninin açılış konuşmasını yapan Sebze Yetiştiriciliği ve Islahı Anabilim Dalından Prof. Dr. Naif Gebeloğlu, "Tokat Valiliği İl Özel İdaresi ve Üniversitemiz bünyesinde 3 yıl önce başladığımız projenin bu yıl sonuncu yılındayız. Tokat'ta hazır sebze üretimini yaygınlaştırmak ve özel sektörü bu konuda teşvik etmek maksadıyla hazırladığımız projede birinci yıl alt yapımızı kurduk, geçen yıl yaklaşık bir milyon dolayında fideyi Tokatlı üreticilere yetiştirip dağıttık. 2017 yılında da 1 buçuk milyon yaş sebze fide hedefimiz var. Bu fidelerin yaklaşık 300 bin tanesini dağıttık. 300 binin üzerinde fideyi de bugün dağıtacağız. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde 300 bin fide daha dağıtarak 900 bin fideyi tamamlayacağız. Kalan 600 bin fidemizi de lahana, karnabahar, brokoli, marul ve kıvırcık yapraklı baş salata fideleri oluşturacak. Böylece 1 buçuk milyon hedefimizi yakalayacağız. Projeye başladığımızda aslında bölgede fide üreten, fide satan firmaların temsilcilerinin bize karşı bir takım tavırlar alacaklarını biliyorduk. Biz bugün bunları yaşıyoruz. Geçen yıl dağıttığımız fidelerden dolayı üreticilerle mahkemelik olduğumuza dair bazı dedikodular yaymaya başladılar. Ben onlara geçen yıl da söylemiştim, biz sağır kurbağa gibi işimize bakacağız ama gönüllerini ferah tutsunlar biz burada onlarla rekabet etmeyeceğiz. Bizim fide üretmek gibi bir misyonumuz yok. Bizim görevimiz farklı. Tokatlı üreticilerin sömürülmemesi adına da bu projenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. Üretici arkadaşların fideyi aldıkları zaman buradan ya da başka bir yerden sağlıklı fide almış olmaları yetmez. Aldıkları fideleri diktikten sonra da bakım işlemlerini, hastalıktan korunma işlemlerini uzman kişilere danışarak yapmaları gerekiyor" dedi.
 
REKTÖR ŞAHİN: ZİRAAT FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİMDE BİR ADIM ÖNDE
Sebze Fidesi dağıtım töreninde konuşan GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, geçtiğimiz yıl ilkini gerçekleştirdikleri fide dağıtımı töreninin ikincisini bu yıl gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Rektör Şahin, Eğitim öğretimde uygulamanın önemine değinen Şahin, GOÜ'lü öğrencilerin bu bakımdan şanslı olduklarını, öğrencilerin öğrendikleri bilgileri bu tarz uygulama alanlarında hayata geçirebildiklerini söyledi. Rektör Şahin, "Ben Tıp doktoruyum ama en iyi hekimi Tokat'ta yetiştireceğiz diye bir iddiamız yok. İyi bir hekim yetiştireceğiz. Ama ben şunu iddia etmek istiyorum. Ziraat Fakültesi Tokat'ta eğitim-öğretim anlamında birçok fakülteye göre bir adım önde. Bunun sebebi de Tokat'ın mevcut tabiatı ve uygulama alanlarıdır. Ben 'bu projeler, Tokat tarımında fidenin kaynağı olacak' diye bir iddiamız yok ama asıl gayemiz iyi bir uygulama örneği göstererek bu işin uygulayıcılarının ticari beklentisi olanların uygulama örneklerini görerek Tokat'ta tarıma hizmet ticarete dökmesidir" diye konuştu.
 
 
"BENDEN AÇIK ÇEK, PROJE GETİRİN İŞBİRLİĞİ YAPALIM"
Tokat Valisi Cevdet Can ise "Tokat'ın tarımsal hedefleri büyük. Her 2 kişiden birisi tarımla uğraşıyor. Bu Türkiye ortalamasının üzerindedir. Bu Tokat'ın en büyük değeri. Biz de bu şehrin kırsal kalkınmasını hedeflerken bir tarafında turizm diğer tarafta tarım olsun. İki kanatla uçurmaya çalışalım dedik. Haziran ayı sonu itibariyle Tokat'ın kırsal kalkınma eylem planı ortaya çıkacak ve yayınlanacak. Dolayısıyla 2017-2023, ondan sonrası 2033 sonrasında 2053 olarak değerlendiriliyor. İnşallah bu çerçevede Tokat tarımı önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde turizmle birlikte bu topraklar üzerinde 2 buçuk milyar dolar civarında bir rakam ortaya çıkacaktır. Üniversitemizle işbirliği içerisinde çalışmalara devam edeceğiz. Tabi bu konuda teklifin mutlaka üniversitemizden gelmesi lazım. Teklif gelsin, kaynaklarımızı birleştirelim, iletişimi sağlayalım. Ondan sonra istişare ve işbirliği yapalım irademizi ortaya koyup iyi işi ortaya çıkartalım. Bu, bütün alanlar için geçerli. Bununla alakalı açık çek veriyorum. İnşallah bunun meyvesini önümüzdeki yıllarda Tokat fazlasıyla alacak" diye konuştu.
 
BÖLGESEL ÜRÜN HARİTASINA GÖRE TARIM ÜRETİMİ SAĞLANACAK
Tokat tarımına ivme kazandırmak için birkaç ana konuyu ana eksen olarak belirlediklerini söyleyen Vali Cevdet Can, "Mülkiyette birlik yerine hizmette birliği sağlayacağız. Mülkiyette birlik şuan çok dağılmış vaziyette. Fakat biz hizmette birliği çok rahat sağlayabiliriz. Bunun için bölgesel ürün haritalarını şuan Tarım İl Müdürlüğümüz çıkarttı. Artık çiftçilerimiz buna destek verecekler. Yani şu bölge fasulye, şu bölge domates, şu bölge meyve, pancar, buğday gibi. Kazova'ya buğday yakışmıyor demiştim. Artık toprak ney istiyorsa, ney verimli olacaksa o yetiştirilecek. İkincisi ürüne sadece 2-3 aylık değil 7-8 aylık bir periyod kazandırmak için örtü altı sebzecilik artık Tokat'ın vazgeçilmezleri arasında. Hemen yanı başımızdaki illerle karşılaştırdığımızda rakamlar çok gerilerde. Her ilçenin de kendi kalkınmasına yönelik projeleri olacak. Toplulaştırma çalışması son hız devam ediyor" dedi. 
 
"ANADOLU NASIL Kİ GÜNEŞİN BAHÇESİ, TOKAT DA TÜRKİYE'NİN BAHÇESİ OLACAK"
Vali Cevdet Can, şehrin tarım potansiyeline dikkat çekerek konuşmasını şöyle sürdürdü: "Tokat Ovası 200 rakımdan başlayıp bin 400 rakıma kadar tarım yapılabilir bir coğrafyaya sahip. Anadolu coğrafyasının adı Antik Çağ'dan bu tarafa güneşin bahçesidir. Biz de Tokat'ı Türkiye'nin bahçesi yapmak istiyoruz. Tokat bu potansiyele sahiptir.  Önümüzdeki süreçte uluslar arası yaş sebze halini kuracağız. Bunu hem Niksar Ovası hem de Kazova'da beraber kurulacak. Çalışmaları devam ediyor. Bununla beraber uluslar arası ihracat da artık ilimize gelecek. Havalimanının inşaatı ile ilgili çalışma devam ediyor. Şuan kamulaştırma çalışması bitmek üzere. Kargo uçaklarının inebileceği bir alan da ayrılmış vaziyette. Yaş sebze meyve ihracatında bu önemli çünkü. Sayın cumhurbaşkanımız sık sık telaffuz ediyor. Fiziki altyapı kurmakta ülkenin artık sorunu yok. Ülkenin sorunu insan yetiştirmekte. Kültürlü, birikimli, dünyada sözünü ettiren insan yetiştirme noktasında. Biz de tarımsal altyapıyı kurduktan sonra ilimizin ailen üniversitemiz bünyesinde orta eğitim seviyesinden başlayıp bir meslek lisesine ihtiyacı var. Bu klasik bir meslek lisesi değil. İçinde bioteknolojiyi barındıran özel bir lise. Bunun çalışmaları için talimatı verdim. Bu lise burslu olacak. Tarımsal altyapıyı kurduktan sonra pazarlamadaki periyot sorununu çözeceğiz. Bu meslek lisesinin yeri de Zirai Araştırma Enstitüsü'nün yanında bir yere kurulacak. 2017-2018 eğitim yılına yetiştiremezsek bile önümüzdeki yıl Milli Eğitim Bakanlığı'ndan izinlerini alıp mutlaka gerçekleştirmemiz lazım. " dedi.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]