• 0

09 Haziran 2017, 21:39 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Yüksek Kahve'de Restorasyona Devam

Yüksek Kahve'de Restorasyona Devam

Tokat'ta siyasilerin balkon konuşması yaptığı 112 yıllık tarihi Yüksek Kahve'nin restorasyonu devam ediyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat'ta siyasilerin balkon konuşması yaptığı 112 yıllık tarihi Yüksek Kahve'nin restorasyonu devam ediyor.
 
 
Behzat Bulvarı'nda devlet büyüklerinin konuşma yaptığı tarihi yüksek kahvenin turizme kazandırılması amacıyla geçtiğimiz yıl başlatılan çalışmalarda önemli mesafe kat edildi.
 
Restorasyon çalışmalarını  AK Parti  Tokat  Milletvekili Coşkun Çakır, İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri  Recep Gökçe ile Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç ile birlikte yerinde inceledi.
 
Başkan Dizer, Yüksek Kahvenin  Tokat tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, "Bu önemine binaen yapılan restorasyon çalışmaları kapsamında geliştirilen proje kapsamında demokrasi müzesi oluşturulması çabası içerisine girildi. Kahvenin üst katı demokrasi müzesi olacak. Orta katta da kafe kıraathane tarzı bir yer oluşturulacak. İnşallah  Abdülhamit Han'ın yaptırdığı saat kulesi ile birlikte Mevlevihane ve Yüksek Kahvemiz bir bütün içerisinde olacak. Bölgedeki tarihi doku canlandırılmış olacak" dedi.
 
 
AK Parti  Milletvekili Çakır ise Türk siyasi tarihinde önemli devlet adamlarının Yüksek Kahve'de balkon konuşması yapmış olduğunu ifade ederek, "Tokat denilince akla gelecek birkaç sembol binadan birisi Yüksek Kahve. Bu anlamda bu işe katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum" diye konuştu.
 
 
Yaklaşık 600 bin TL'ye mal olacak olan restorasyon çalışmalarının yıl sonunda bitirilmesi bekleniyor. Behzat Bulvarı'nda  Fevzi Çakmak,  İsmet İnönü,  Adnan Menderes gibi devlet büyüklerine konuşma mahalli olarak tarihi anlara şahitlik eden 112 yıllık tarihi kahve  Tokat Valiliği tarafından Şevket  Aydın'dan, turizme kazandırılması amacıyla yaklaşık 2 yıl önce 460 bin TL'ye satın alınmıştı.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]