• 0

10 Haziran 2017, 00:03 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Çevre Yolu'ndan Sonra Horuç Camii

Çevre Yolu'ndan Sonra Horuç Camii

Heyelan ve yer altı suyu, defalarca kapanan Tokat Çevre Yolundan sonra, Tokat Merkez Akdeğirmen Mahallesinde bulunan 300 yıllık Horuç Camiinin de ibadete kapatılmasına sebep oldu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Heyelan ve yer altı suyu, defalarca kapanan Tokat Çevre Yolu'ndan sonra, Tokat Merkez Akdeğirmen Mahallesinde bulunan 300 yıllık Horuç Camii'nin de ibadete kapatılmasına sebep oldu.
 
TARİHİ HORUÇ CAMİİ KAYGAN ZEMİN VE DEPREM KURBANI
Tokat’ta etkili olan yağışlar bazı bölgelerde heyelan sebep oluyor. Yağışların çok olduğu dönemlerde artan yer altı su hareketleri sebebiyle 2012 yılında açılan Tokat Çevre Yolu birkaç defa ulaşıma kapatıldı. Son olarak zarar gören çevre yolu tadilatlar yapıldıktan sonra 20 Haziran’da tekrar ulaşıma açılacak. Heyelan ve yer altı suları sadece çevre yolunu etkilemiyor. 300 yıllık tarihi Horuç Camii ve çevresi de aynı sıkıntıyı yaşıyor.
 
DEPREM DE ETKİLİ OLDU
Heyelan, deprem ve yer altı suları Horuç Camii’nin duvarlarında çatlaklar meydana getirdi. Camii ibadete kapatılırken, yol da araç trafiğine kapatıldı. Caminin yıkılma tehlikesi ile ilgili olarak tutulan tutunakta da, "Caminin güneydoğusunda çıkan kaynak suyu nedeni ile oluşan zemin hareketlenmesi neticesinde, ayrıca 09.10.2015 tarihinde Tokat'ta meydana gelen 5.1 şiddetindeki depremin de etkisi ile Camide ve batı cephesindeki yolda çatlamalar ve derin yarıklar olduğu görülmüştür" denildi.
 
Konu ile ilgili olarak Kültür Bakanlığı Kayseri Kültür ve Tabiat Varlıklarını Korumu Kurulunun konuyla ilgili raporunda, "Tokat İli, Merkez Aksu Mahallesinde ve sit dışında bulunan, tapunun 13 pafta, 361 ada, 28 parsel numarasında kayıtlı mülkiyeti Horuç Camii Vakfına ait tescilli Horuç Camiinin güneydoğu köşesinde oluşan yarılmanın onarımı ve kubbe iç yüzeyi sıvasının yenilenmesi isteminin temelden kaynaklandığı sanılan strüktüel problemin tümel olarak çözümü için zemin raporu ile birlikte uygulama önerisini açıklayan detay çizimlerin ve teknik raporların getirilmesi durumunda tekrar görüşülebileceğine karar verildi” ifadelerine yer verildi.
 
ZEMİNDE KAYNAK SUYU ÇIKTI
Caminin yakınında inşaat ruhsatı alan Tokat Kaya Kuyumculuk Mimarlık Limited Şirketi Genel Müdürü Mehmet Kaya,  “Akdeğirmen mahallesinde bulunan 315/90 sayılı inşaat ruhsatım ile hafriyat çalışmalarına başladığım arsanın içerisinde kaynağı belli olmayan bir su çıktı. Konu ile ilgili olarak belediyeye başvuruda bulunduk. Tokat Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü tarafından verilen bize verilen cevapta, "suyun bölgede çıkması muhtemel bir kaynak suyu olduğu ifade edildi” şeklinde konuştu. Kaya açıklamasını şöyle sürdürdü.
 
 
CAMİİDEKİ HASARIN SEBEBİ İNŞAAT HAFRİYATI DEĞİL
Biz inşaatımızla ilgili her türlü tedbiri aldık, mevzuata göre hareket ediyoruz. Fakat yer altı sularındaki hareketlilik sadece camiiyi değil, sokaklar başta olmak üzere çevre yolunu da etkiliyor. Bir de buna deprem eklendi ve Camiimiz zarar gördü. Tüm bu durum raporlarla ve tutanaklarla mevcuttur. Doğal afetlerde kişiler, firmalar sorumlu olamaz. Doğal afetlere karşı tedbiri almak kamunun görevidir. Böyle bir ortamda deprem, heyelan ve yer altı su hareketleri sebebiyle zarar gören caminin sorumluluğunu bize yüklemek abestir, haksızlıktır. Biz Camilere, hayır kurumlarına, sivil toplum örgütlerine yardım etmeyi görev bilen bir inancı taşıyoruz. Bu camimizin yenilenmesinde biz yine yardımda bulunacağız, fakat bunu bir suçluluk psikolojisi ile değil inancımızın gereği olarak yapacağız.” dedi.
Tokat Haber 60
Etiketler : Horuç Camii, Heyelan, Deprem,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]