• 0

28 Şubat 2018, 00:03 - Anasayfa // ETKİNLİK Haberi yazdır

Başkan Eroğlu, 'Tokat ilmin şehridir'

Başkan Eroğlu, 'Tokat ilmin şehridir'

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, TOKFED'in düzenlediği Ankara Hamamönü Kabakçı Konağı buluşmalarının bu haftaki konuğu oldu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, TOKFED’in düzenlediği Ankara Hamamönü Kabakçı Konağı buluşmalarının bu haftaki konuğu oldu.
 
Ankara’da Tokat Dernekler Federasyonu (TOKFED) tarafından gelenekselleştirilen Hamamönü Kabakçı Konağı buluşmalarında bu hafta Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu Tokat’ı anlattı.
 
Kabakçı Konağı bulaşmasına eski Bakanlar Şevki Erek ve Reşat Doğru, Tokat Milletvekili Coşkun Çakır, Muğla Valisi Amir Çiçek, Turizm İl Müdürü Adem Çakır, sivil toplum örgütü başkanları ve çok sayıda Tokatlı katıldı.
 
TOKFED Genel Başkanı Kamil Dündaroğlu açılış konuşmasında "Tokat'a Gitmek Gerek" diyerek, "Tokat'a gittik, Belediye Bakanımız sağ olsun bize Tokat'ı başka bir gözle anlattı ve misafir etti. O gün kararlaştırdığımız bu toplantıya katıldığınız için teşekkür ederim. TOKFED olarak her ay Kabakçı Konağında farklı konuklarla bizi yakından ilgilendiren konuları tartışıyoruz. Bugün memleketimizi Tokat'ta neler oldu ve neler olacak Kültür ve Tarih Şehri Tokat başlığı ile Tokat Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu'ndan dinleyeceğiz." dedi.
 
’Kültür ve Tarih Şehri Tokat’ başlıklı buluşmasına Tokat'ı anlatmak için katılan Tokat Belediye Başkan Eyüp Eroğlu şehrin medeniyetlerin beşiği olduğunu ifade ederken, "Tokat ilmin şehridir." dedi.
 
ÂLİMLER KONAĞI, FAZILLAR YURDU, ŞAİRLER YATAĞI
 
Tokat’ın tarihi ve kültürel değerlerinden bahseden Başkan Eroğlu, “Medeniyetlere beşiklik yapan şehir olmakla birlikte ilmin irfanın yoğrulduğu bir şehirdir bizde Tokat’a ilim şehri diyebiliriz. Hacı Bektaş Veli’nin dediği gibi ‘Âlimler konağı, fazıllar yurdu, şairler yatağı’ diye bahsediyor bizim şehrimizden. Osmanlı Devleti’ne 6 tane Şeyhülislam yetiştirmiştir. Toprağı gibi insanı da verimli bir şehirdir. Anadolu’daki ilk Türk İslam camiini şehrin merkezinde bulabilirsiniz. 1092 yılında yapılmıştır Anadolu’nun fethi 1071 olarak kabul ettiğiniz de ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz.” diye konuştu.
 
900 ADIMDA 900 YIL
 
Başkan Eroğlu, şehrin kültür ve tarihini hakkında bilgi vermeye devam ederken şehre gelen misafirlerinde Tokat’ı çok sevdiğini dile getirdi. Eroğlu, "900 adımda 900 yıllık eserleri beraber görebileceğiniz yer. Düşünün 1100 yılından 1900’lara kadar eserler sıralanmış durumda. Selçukludan, Danişmentliler oradan Osmanlılara kadar eser bulunuyor. Yine Anadolu’daki ilk üniversite diye tabir edeceğimiz 1150’li yıllarda yapılan Yağıbasan medreseleri bulunuyor. Birisi Niksar’da birisi Tokat merkezde bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Karadenizli toplam il ilçe 250 belediye başkanını davet ettik. Ve birçoğu ilk defa geliyorlardı. Hepsi gezilerini tamamladıktan sonra biz Tokat’ı böyle bilmiyorduk ne kadar güzel bir şehriniz vardı dediler” ifadelerine yer verdi.
 
ALTIN ÇAĞLARIMIZ OLDU
 
Osmanlı Devleti zamanında şehrin önemli bir yerinin olduğunu kültürde olduğu kadar ticarette de önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Başkan Eroğlu, “1500-600’lü yıllarda Tokat altın çağını yaşamıştır. Osmanlı’nın en önemli 10 ticaret merkezinden birisi olmuştur. Bakır hanelerde işlenen bakırlar tüm Osmanlı coğrafyasına dağılmış Dericilik sektöründe Anadolu’nun en önemli merkezlerinden birisi olmuş. Yazmacılık deseniz 500-600 yıllık geçmişe sahip ve halende bununla gurur duyuyoruz. Şuanda devam eden bir sektör.” dedi.
 
Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu Tokat'ta yaptıkları ve devam eden projeleri bir sunumla anlattı.
 
Moderatörlüğünü Ankara Tokatlılar Platformu Başkanı Prof. Dr Ertuğrul Yaman'ın yaptığı toplantıda, program sonunda davetliler Eyüp Eroğlu'na buluşma ile ilgili sorular yönelttiler.
 
Tokat Milletvekili Coşkun Çakır Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu'na günün anısına hediye takdim etti. 
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ETKİNLİK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]